Bootstrap

Bootstrap Başlıyoruz – 1.Bölüm


PHP’nin henüz 2 bölümlük bir kısmını anlattıktan sonra bana gerek Python gerek Bootstrap gerek ise HTML/CSS dersleri başlatmam üzerine çok istek geldi. Bende HTML/CSS anlatmak yerine dedim ki direkt olarak Bootstrap derslerine başlayayım.

Bootstrap, içerisinde HTML, CSS, JS ile hazırlanmış butonlar, formlar, yazı tipleri, menüler vb. elementleri bulunduran açık kaynak kodlu bir framework’tür.

Bootstrap derslerine direkt olarak başlamamın nedeni ise Bootstrap’ın modüler bir tasarım oluşturmanıza olanak sağlaması. Yani Bootstrap sayesinde modüler tasarımlar oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra telefonlar, tabletler ve tüm ekran çözünürlüklerine uyumlu tasarımmlar oluşturabilirsiniz. Yani hazırladığınız tasarımı tüm cihazlarla uyumlu olarak hazırlamış oluyorsunuz.

Bootstrap’ın diğer güzel yanlarından birisi Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer, Opera, Safari gibi bir çok tarayıcıyla uyumluluk sağlaması.

Hadi daha fazla konuşmadan ilk işlemimiz olan index.html dosyamızı oluşturalım.

Aşama aşama neler yaptığımızı anlatayım şimdi sizlere:

  1. Head etiketleri içerisine mobil uyumluluğu çalıştırmak için gereken kodu yapıştırdık.
    [vurgula renk=”sarı”]<meta name=”viewport” content=”width=device-width, initial-scale=1, shrink-to-fit=no”>[/vurgula]
  2. Body içerisine kodlarımızı yazmaya başladık.
  3. Body etiketini kapatmadan önce Bootstrap için gerekli olan javascript dosyalarını entegre ettik.
    [vurgula renk=”kırmızı”]< script src=”https://code.jquery.com/jquery-3.2.1.slim.min.js”></ script>
    < script src=”js/bootstrap.min.js”></ script>[/vurgula]

Bootstrap 4 sürümünü indirmek için: [buttonnew color=”black” link=”https://github.com/twbs/bootstrap/releases/download/v4.0.0-alpha.6/bootstrap-4.0.0-alpha.6-dist.zip” icon=”” target=”true”]Bootstrap 4 İndir[/buttonnew]

Hazırladığımız çalışmayı indirmek isterseniz: [buttonnew color=”blue” link=”https://www.burakalhas.com.tr/wp-content/uploads/2017/11/bootstrap-1.zip” icon=”” target=”true”]Çalışmayı İndir[/buttonnew]


20'li yaşları bir türlü atlatmak istemeyen, bilgisayarla ilgili blogger ve devoloper

View Comments
There are currently no comments.