BURAK ALHAS

PHP Başlıyoruz – 1.Bölüm

Blogumda ki ilk dersimin PHP olmasını istedim çünkü ben tam bir PHP hastasıyım. Yani evet cidden hastasıyım. Mesele yapıp ya da yapamamak değil. Onu yapmaya çalışmak. Şimdi ise benim yapabildiğim kadarıyla siz değerli okuyucularımın da öğrenmek istediği kadarıyla sizler için PHP derslerine başlıyorum.

Video ya da görsel olarak anlatım yapmayacağım. Sade yazı olarak elimden geldiğinde anlaşabilecek şekilde yazmaya çalışacağım ders yazılarını.

Birinci bölümde sadece size temel olarak PHP nedir ve PHP kullanımı için neler gereklidir anlatacağım. Tabii bir iki kod satırının da ne işe yarayacağını anlatacağım.

Öncelikle PHP bir çok insanın kullandığı ve HTML kodları içerisinde çok rahat bir şekilde kullanılabilen bir yazılım dilidir. Bu yazılım dili için gereken işletim sistemi Linux’tur. Windows işletim sistemli sunucularda çalıştırılması için bazı yazılımların kurulumu gereklidir. Bu yüzden PHP için genellikle Linux işletim sistemli sunucular kullanılmaktadır. Veritabanı olarakta genellikle MySQL tercih edilmektedir.

Windows kullanıyorum. Ne yani PHP denemelerimi yapamayacak mıyım?

Elbette ki böyle bir şey yok. Windows bilgisayarınızda kullanabilmeniz için bir kaç sağlam program piyasada mevcut. Bunlardan bazıları; Xampp(benim tercihim bu), Wampp server gibi bazı programlar var. Bu programların amacı Windows işletim sistemli bilgisayarınızda Apache, MySQL gibi sunucuların çalıştırılmasıdır. Bu programları kurduktan sonra bilgisayarınızda rahatça PHP kullanımını sağlayabilirsiniz.

Neyse bunları kurduk farz edelim ve başlangıç yapalım.

<?php
//php kodları bu satırlar arasında çalıştırılır.
?>

Kullandığınız Linux sisteminde yüklü olan PHP sürümünü ve diğer detayları öğrenmek için aşağıda ki kod yapısını kullanabilirsiniz.

<?php
phpinfo();
?>

Mesela ekrana bir yazı yazdırmak istiyorsunuz bunun için iki kod yapısı vardır print ve echo.  Aslında ikisi de çıktıyı vermek için kullanır ama print yapısının farkı şu yazacağınız kod yapısında döngü yapabilirsiniz. İlerleyen konularda daha net bir şekilde göreceksiniz bunu. Echo yapısıyla ise sadece yazıyı yazdırırsınız ve döngü o anda biter. Bir daha devam etmez.

<?php
print("burakalhas.com.tr");
echo("burakalhas.com.tr");
?>

Yukarıda ki iki kod yapısında da aynı çıktıyı alırsınız ama print kodu ile isterseniz döngü kullanabilirsiniz. Ama echo kodu ile direkt olarak yazıyı yazarsınız ve yazı orada biter.

Bu dersleri haftada 1 yayınlamayı düşünüyorum. Eğer siz daha sık gelmesini istiyorsanız yorum ya da iletişim sayfası yoluyla bana bildirebilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim 🙂

BURAK ALHAS

20'li yaşları bir türlü atlatmak istemeyen, bilgisayarla ilgili blogger ve devoloper

6 Yorum